Melanin je rezultat povečanega delovanja melanocitov. To so posebne celice, ki se nahajajo v globljih plasteh kožne povrhnjice in so po različnih predelih telesa različno razporejene. Število melanocitov je pri vseh ljudeh enako, razlika se pojavi le v količini proizvedenega melanina. Njihova glavna naloga je, da s procesom melanogeneze proizvajajo mešanico kožnih pigmentov, ki se na koncu odraža v barvi kože, oči, las in dlak. 

Koža ima nekaj izjemno pomembnih funkcij, kot največji organ našega telesa pa ščiti naše telo pred zunanjimi vplivi. Pri tem ima pomembno vlogo tudi melanin, ki pomembno vpliva na barvo kože in s tem nudi njeno UV-zaščito pred sončnimi žarki. Znano je, da ima temnejša koža več melanina in je zato pred sončnimi žarki bolje zaščitena. Ravno nasprotno pa velja za vse svetlopolte ljudi.

Razlogi za pomanjkanje melanina

Izpostavili bomo le ključne razloge, zakaj v našem telesu lahko pride do pomanjkanja melanina. Eden od razlogov so lahko različne vrste bolezni, ki se prenašajo na genski ravni. Krivci za pomanjkanje so lahko tudi jemanje hormonov, stres, živčni zlom, naravni proces staranja.

Tudi pomanjkanje tirozina in triptofana ter mineralov in vitaminov lahko pripelje do pomanjkanja tovrstnega pigmenta.

Preveč ali premalo melanina povzroča motnje pigmentacije kože 

Koža predstavlja neposredni stik z okoljem in marsikomu ni vseeno, kakšna je videti na prvi pogled. Kadar se melanin proizvaja v povečanih ali zmanjšanih količinah, prihaja do različnih nepravilnosti v pigmentaciji kože, ki se odražajo na drugačnem videzu kože.

Kadar melanociti tvorijo povečane količine melanina, govorimo o hiperpigmentaciji. Na koži se običajno pojavijo lise intenzivnejše rjave barve različnih velikosti. Kadar pa melanociti tvorijo premalo kožnega barvila, se to kaže v predelih blede ali celo povsem bele kože. V tem primeru govorimo o hipopigmentaciji. Kozmetična industrija nam danes nudi širok izbor izdelkov, s katerimi odpravljamo težave na koži, ali se poslužujemo zdravil, ki vplivajo na melanin.